عسل طبیعی

عسل طبیعی مسعوداز آویشن مریم گلی بادام کوهی خار شتر اکالیپتوس زیره سیاه گرفته شده است

خواص ترنجبین محصول گیاه خار شتر در مرتع چاه حسنک چوپانان هنوز برداشت میشود

ترنجبین

خارشتر

ترنجبین به فارسی "ترانگبین" یا "ترنگبین" است. آن را به فرانسوی Manne d"hedysarum و Manna d"alhagi و Manne de perse و به انگلیسی Manna of hedysarum و به عربی "ترنجبین" می نامند.

ماده ای است شیرین كه به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر (با نام علمی Alhagi maurorum) یا خاربز می نشیند. در یک بررسی که توسط مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی خراسان انجام شد، مشاهده شد که این شیرابه‌های قندی در نتیجه عمل حشره ای به طور طبیعی و با ایجاد شكاف به خارج تراوش می شود.

گیاه خارشتر درختچه یا بوته خاری است که در بیابان ها و دشت های كم ارتفاع ایران مانند خراسان، یزد، تبریز، زرند، اطراف قم و بوشهر به طور خودرو فراوان دیده می شود.

سابقا از ترنجبین در كارخانجات ساده قندگیری به طور سنتی قند می گرفتند، ولی بعدها چون فروش ترنجبین از نظر دارویی بازار بهتری پیدا كرد، آن را فقط به عنوان دارو می فروشند.

ترنجبین حاوى تركیبات قندى مختلفى چون گلوكز و فروكتوز، ساكاروز و ترى ساكارید است كه به راحتى در آب حل مى شود.

خواص ترنجبین

ترنجبین

* ترنجبین طبق نظر حكمای طب سنتی گرم، ولی در عین حال تر است.

* ملین و مسهل است. دوز مصرفى ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است كه با كمى آب مصرف مى شود.  این گیاه اگر در مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.

* در تسکین سرفه و درد سینه موثر است.

* برای تسكین عطش و تب مفید است.

* خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروب ها را از بین می برد، به همین دلیل برای درمان بیماری های عفونی مفید است.

* خوردن ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با كره برای باز كردن ادرار (در مواردی كه ترشح ادرار بند می آید) مفید است.

* اگر ترنجبین با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شكم كه با تب خفیفی توام باشد، نافع است.

* جوشانده آن معرق است.

* مالیدن روغن برگ های آن برای روماتیسم خیلی نافع است.

* گل های آن برای بواسیر مفید است.

* عرق گیاه ترنجبین اگر مدتی کم کم خورده شود، برای دفع سنگ كلیه و مثانه تا حدودی مؤثر است.

احتیاط کنید

ترنجبین

* بسیاری از خانواده‌ها برای بهبود زردی کودک خود از مخلوط ترنجبین و آب قند استفاده می‌کنند که این مواد، نه تنها تاثیری در بهبود زردی کودک ندارند، بلکه باعث اسهال و استفراغ نوزاد نیز می‌شوند.

در یک مطالعه تحقیقاتی که توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی لرستان با هدف بررسی اثر ترنجبین خوراكی در كاهش زردی نوزادان انجام گردید، نشان داده شد که علیرغم باورهای بومی مبنی بر تاثیر ترنجبین در كاهش زردی نوزادی، تجویز این ماده اثر قابل توجهی در درمان زردی ندارد.

* بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند.

* ترنجبین برای طحال و اشخاص گرم مزاج مضر است.

 

تهیه آب ترنجبین

برای تهیه آب ترنجبین، مقداری ترنجبین را در آب جوش حل می کنند. سپس مایع صاف روی آن را بر می دارند و می گذارند قدری بماند تا مواد خارجی آن ته نشین شود. حالا مایع صاف شده روی آن، آماده خوردن است.

آب ترنجبین اگر صبح ناشتا خورده شود، موثرتر است. مقدار خوراكی معمول آن 12 تا 35 گرم است.

مریم مرادیان نیری – کارشناس علوم تغذیه
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 10:15  توسط محمد رضا مسعود  | 

خارشتر براي دفع سنگ كليه ومثانه بسيار مفيد است


نام علمي : Alhagi persarum
نام فارسي : خار شتر ايراني
گياهي متعلق به خانواده نخود كه ارتفاع آن به حدود يك متر مي رسد. ريشه آن بسيار عميق وتا نقاط مرطوب زمين فرو مي رود. ميوه آن نيام بند بند است. در فصل گرما روي برگ و شاخه هاي آن قطرات سخت ترنجبين به شكل شبنم سفت شده مشاهده مي شود.
خواص دارويي :
خار شتر مدر ومسهل است و براي رفع خشونت سينه اثرات مفيدي دارد. روغن برگ گياه براي دردهاي روماتيسمي بسيار مفيد بوده و روغن گل هاي آن براي بواسير مورد استفاده قرار مي گيرد. عرق خارشتر براي دفع سنگ كليه ومثانه بسيار مفيد بوده ومورد استفاده قرار مي گيرد.

خار شتر Alhagi maurorum

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:31  توسط محمد رضا مسعود  | 

معرفی گیاه خار شتر که در شهرستان خوروبیابانک به وفور میروید

خار شتر گیاهی چند ساله با ریشه های بسیار عمیق که در اطراف مزارع و بین درختان پسته در شهرستان خوروبیابانک میروید.مزرعه چاه  افضل در حومه چاهملک بیشتر ار مناطق دیگر این گیاه میروید بطوری که کویر اطراف این مزرعه پوشید از این گیاه است.فصل گل دهی ان از ۱۵ اردیبهشت اغاز وتا ۲۰ خرداد گل دهی ان ادامه دارد .به علت بالا بودن سطح اب در مناطق کویری وعمیق بودن ریشه این گیاه از شهد بالای برخوردار میباشد. گلهای این گیاه قرمز رنگ وریز می باشد.رنگ عسل این گیاه سفید رنگ و طعم بسیار ملایمی دارد. وباهمه  سازگار است  

ادمه مطلب معرفی خارشتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:34  توسط محمد رضا مسعود  | 

عسل ارگانیک خار شتر


شرح گیاه خارشتر

درختچهای کوچک و گسترده روی زمین که بلندی آن از نیم متر تا یک متر و خاردار است و کرکهای تیزی دارد. غلاف میوهی آن کرکدار، کمی ضخیم و خمیده و اسفنجی است و تخمدان آن پوشیده از تارهای ابریشمی است. میوهای بندبند با ظاهری منظم دارد که ریشه ای آن بسیار عمیق میشود تا به آب برسد. دانه های آن در ابعاد ارزن و به رنگ سرخ است. از این گیاه مادهی قندی به نام «ترنجبین» به خارج ترشح می شود. که خاصیت داروی دارد و این گیاه به فراوانی در حاشیه کویر خوروبیابانک میروید فصل گلدهی ان در شهرستان خورویبانک اردیبهشت ماه است عسل ان اگر با گلهای دیگر همراه نباشد سفید رنگ می باشد.این گیاه بصورت خودرو در بیرون وحاشیه کویر میروید.  عسل این گیاه که در هوای پاک کویر برداشت میشودو هیچ گونه سمپاشی روی ان نجام نمیشود کاملاارگانیک میباشد

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم مرداد ۱۳۹۱ساعت 11:13  توسط محمد رضا مسعود  | 

خارشتر به کمک درمان ایدز آمد

خارشتر به کمک درمان ایدز آمد


جام جم آنلاين: سلول‌هاي ايمني بدن مثل ديگر انواع سلول‌ها توانايي تقسيم شدن خود را از دست مي‌دهند، چون با پير شدن اين سلول‌ها بخشي از كروموزم‌هايشان موسوم به تلومر به طور تصاعدي با تقسيم سلولي كوتاه‌تر مي‌شود. در نتيجه اين امر سلول دچار تغييرات زيادي مي‌شود و قابليت مبارزه با بيماري‌اش به خطر مي‌افتد.

اما تحقيقات جديدي كه از سوي انستيتوي ايدز دانشگاه UCLA صورت گرفته، حاكي از اين است كه ماده‌اي شيميايي حاصل از ريشه گياه خارشتر كه غالبا در گياه درماني چيني‌ها مورد استفاده واقع مي‌شود، مي‌تواند باعث جلوگيري يا كندي روند تصاعدي كوتاه‌شدگي اين بخش از كروموزم شود كه به اعتقاد دانشمندان آن را به سلاحي كليدي در مبارزه بر عليه ايدز مبدل مي‌كند.

به گفته دانشمندان، بخش بيماري‌شناسي و تشخيص پزشكي دانشگاه كاليفرنيا اين يافته جديد از پتانسيل بالايي براي افزودن به درمان‌هاي فعلي ايدز برخوردار بوده يا حتي مي‌تواند به جاي درمان سنگين HAART (درمان ضد برگشت به عقب ويروسي بسيار فعال) كه از سوي برخي بيماران بخوبي تحمل نشده و پر هزينه نيز هست، جايگزين شود.
تلومر ناحيه‌اي در انتهاي هر كروموزم است كه دربردارنده توالي‌هاي تكرار شده دي ان اي است، ولي ژن‌ها را شامل نمي‌شود. اين بخش‌ها براي حفاظت كردن انتهاي كروموزم‌ها و جلوگيري از امتزاج آنها با يكديگر فعاليت مي‌كنند و عملكرد آنها بيشتر شبيه نوك‌هاي پلاستيكي بند كفش است كه از باز شدن و رشته شدن بندها جلوگيري مي‌كند.

هر زمان كه سلولي تقسيم مي‌شود ، اين تلومرهاي محافظ كوتاه‌تر مي‌شوند و سرانجام باعث رسيدن سلول به مرحله‌اي موسوم به پيري ثانوي مي‌شود كه از اين زمان سلول ديگر نمي‌تواند تقسيم شود.

به عبارتي شواهد امر حاكي از آن است كه سلول به مرحله‌اي پاياني رسيده است، اما در واقع، به سلولي با مشخصه‌هاي وراثتي و كاركردي جديد تغيير يافته است. براي اين كه سيستم ايمني بدن عملكرد صحيحي داشته باشد، لازم است حجمي ‌از تقسيم سلولي در اين بخش روي دهد.

به عنوان مثال، سلول‌هاي تي 8 CD موسوم به سلول‌هاي قاتل كه به مبارزه عليه عفونت و آلودگي كمك مي‌كنند داراي گيرنده‌هاي منحصري براي آنتي ژن‌هاي بخصوص هستند. زماني كه ويروسي وارد بدن مي‌شود، گيرنده‌هاي سلول‌هاي تي قاتل آن را شناسايي نموده و از طريق تقسيم شدن، نسخه‌هايي از خودشان را براي مبارزه با عامل مهاجم ايجاد مي‌كنند.

به طور كلي تلومرهاي واقع در انتهاي كروموزم‌ها از طول كافي براي اين كه بدون مشكل به دفعات تقسيم شوند برخوردارند. اين در حالي است كه در زمان مبارزه عليه عفونت و آلودگي‌ها، سلول‌هاي تي مي‌توانند آنزيمي ‌موسوم به تلومر از را فعال كنند كه خود از كوتاه‌شدگي تلومرها جلوگيري مي‌كند.

به اعتقاد اين گروه تحقيقاتي، مشكلي كه درباره ويروس‌هايي مثل ويروس اچ آي وي كه بدن قادر به حذف كامل آنها نيست وجود دارد، اين است كه سلول‌هاي تي مبارز نمي‌توانند تلومرازهاي فعال شده خودشان را از گزند ويروس اچ آي وي حفظ كرده و غيرفعال مي‌شوند و در نتيجه، تلومرها كوتاه‌تر شده و اين سلول‌هاي مفيد بدن وارد مرحله پيري ثانوي مي‌شوند.

تحقيقات قبلي دانشمندان نشان داده است كه تزريق ژن تلومراز به سلول‌هاي تي مي‌تواند جلوي كوتاه‌شدگي تلومرها را گرفته و آنها را قادر به حفظ طولاني‌تر كاركرد جنگندگي‌شان عليه اچ آي وي كند. اين در حالي است كه به نظر دانشمندان اين رويكرد ژن درماني روشي عملي براي درمان ميليون‌ها انساني كه با اچ آي وي زندگي مي‌كنند، نيست.

اما دانشمندان در اين تحقيق جديد به جاي استفاده از ژن درماني از ماده‌اي شيميايي موسوم به 2 TAT بهره برده‌اند كه در اصل هويت آن به گياهان دارويي مورد استفاده در طب سنتي چيني برمي‌گردد و اين ويژگي را دارد كه فعاليت آنزيم تلومراز را در ديگر انواع سلول تقويت مي‌كند.

دانشمندان اين ماده را به چند روش مورد آزمايش قرار دادند. در وهله نخست سلول‌هاي تي افراد آلوده به اچ آي وي را در معرض2 TAT قرار دادند و مشاهده كردند كه اين ماده شيميايي نه تنها روند كوتاه‌شدگي تلومرها را كند مي‌كند، بلكه توليد فاكتورهاي حل شدني سلول موسوم به شيموكين‌ها و سيتوكين‌ها را نيز بهبود مي‌بخشد كه نقش زيادي در ممانعت از كپي سازي اچ آي وي دارند.

محققان سپس نمونه‌هاي خوني از افراد آلوده به اچ آي وي گرفته و سلول‌هاي تي 8 CD و 4 CD آلوده شده به ويروس را جداسازي كردند. سلول‌هاي تي 8 CD را با ماده شيميايي تيمار نموده و با سلول‌هاي تي 4 CD در ظرف تركيب كردند. نتايج نشان داد كه سلول‌هاي تي درمان شده از سوي سلول‌هاي تي ديگر از توليد ويروس اچ آي وي جلوگيري مي‌كند.

محققان معتقدند توانايي افزايش دادن فعاليت تلومراز و كاركردهاي ضد ويروسي گويچه‌هاي سفيد تك‌هسته‌اي خون مثل سلول تي 8 CD ، حاكي از اين است كه اين راهبرد درماني جديد مي‌تواند در درمان بيماري ايدز سودمند باشد انتظار مي‌رود با در نظر گرفتن يافته‌هاي محققان مركز ايمني شناسي و ايدز دانشگاه يو سي ال اي در استخراج اين تركيب شيميايي ارزنده از ريشه گياه خارشتر و نقش آن در بهبود عملكرد سلول‌هاي دفاعي بدن و توجه به فراواني گياه دارويي خارشتر در فلور گياهي ايران، علاقه‌مندان و محققان كشورمان نيز در زمينه استخراج و ساخت تركيبات دارويي از اين دست و همگام شدن در فرآيندهاي نوين درماني بيماري مخرب ايدز گام‌هايي ارزشمند بردارند.

توضیح اینکه خارشتر بطور خودرو  در مناطق کویری مخصوصا در شهرستان خوروبیابانک و چوپانان می روید
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:3  توسط محمد رضا مسعود  | 

خارشتر ایرانی – ترنجبین : گیاه معجزه آسا و فراموش شده که درشهرستان خوروبیابانک میروید

خارشتر ایرانی – ترنجبین : گیاه معجزه آسا و فراموش شده

Alhagi Persarum

نام محلی : خارآدور

نام قرآنی: مَنّ

نامهای متداول: فارسی: . ترنجبین یا ترانگبین یا ترنگبین ؛ عربی: ترنجبین

شرح گیاه

درختچهای کوچک و گسترده روی زمین که بلندی آن از نیم متر تا یک متر و خاردار است و کرکهای تیزی دارد. غلاف میوهی آن کرکدار، کمی ضخیم و خمیده و اسفنجی است و تخمدان آن پوشیده از تارهای ابریشمی است. میوهای بندبند با ظاهری منظم دارد که ریشهی آن بسیار عمیق میشود تا به آب برسد. دانه های آن در ابعاد ارزن و به رنگ سرخ است. از این گیاه مادهی قندی به نام «ترنجبین» به خارج ترشح می شود.

اشارات قرآنی

1-وَ ظَلَّلْنَا عَلَیکُمُِ الْغَمامَ وَ اَنْزَلْنا عَلَیکُمُ الْمَنَّ وَ السَّلْوی کُلُوا مِنْ طَیباتِ مَا رَزَقْناکُمْ وَ مَا ظَلَمُونَا وَ لکِنْ کَانُوا اَنْفُسَهُمْ یظْلِمُونَ. (بقره / 57)

و ابر را سایبانتان گردانیدیم و برایتان مَنّ و سلوی فرستادیم. بخورید از این چیزهای پاکیزه که شما را روزی دادهایم . آنان بر ما ستم نکردند، بلکه بر خود ستم می کردند.

هم چنین در سوره «اعراف» آیه یک صد و شصت و «طه» آیه هشتاد و یک از آن سخن گفته شده است.

ابوریحان محمدبن احمد بیرونی (362-440ه) اولین فردی بود که ثابت کرد ترنجبینی که از گیاهی به نام «الحاج» به دست می آید همان مَنّ قرآن است. هم او بیان کرد که حشرات بسیار کوچکی که روی بعضی از این درختان زندگی می کنند، مولّد ترنجبین می باشند. کلمه ی «ترنجبین» معرّب کلمه فارسی «ترانگبین» است. (تر یعنی تازه و انگبین به معنای عسل است). پراکندگی آن بین اردکان یزد، بافق، مهریز و مرو است.

ترکیبات شیمیایی: طی تحقیقات انجام شده، ترنجبین دارای مله زیتور می باشد. بررسیهای جدیدتری نشان میدهد که مادهی قندی ترنجبین برخلاف آنچه که ذکر شد فقط ساکارز می باشد. مله زیتورتری ، ساکاریدی است که از دو مولکول گلوکز و یک مولکول فروکتوز تشکیل یافته است.

مصارف محلی : جهت درمان ناراحتی های کلیوی و کم کاری کبد و دفع سنگ کلیه مصرف می شود.

خواص مهم دارویی و مصارف گیاه: خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروبها را از بین میبرد، به همین دلیل برای درمان بیماریهای عفونی مفید است.

ترنجبین در طبابتهای ایرانی مصرف فراوان داشته، برای شیرین کردن داروها به کار میرود. جوشاندهی آن معرق است. مالیدن روغن برگهای آن برای روماتیسم بسیار سودمند است و مالیدن گلهای آن برای بواسیر مفید. عرق گیاه ترنجبین اگر مدتی با ملایمت خورده شود برای سنگ کلیه و مثانه تا حدودی مؤثر است. از دانهی گردهی این گیاه می توان در بررسیهای پزشکی جهت مشخص کردن و تست آلرژی و تهیهی واکسن ضد آلرژی استفاده کرد.

*ملین و مسهل است. دوز مصرفی ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است که با کمی آب مصرف می شود. این گیاه اگر به مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.

در تسکین سرفه و درد سینه موثر است.

برای تسکین عطش و تب مفید است.

خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروبها را از بین میبرد، به همین دلیل برای درمان بیماریهای عفونی مفید است.

خوردن ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با کره برای باز کردن ادرار (در مواردی که ترشح ادرار بند می آید) مفید است.

اگر ترنجبین با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شکم که با تب خفیفی توام باشد، نافع است.

احتیاط کنید

بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند.

ترنجبین برای طحال و اشخاص گرممزاج مضر است.

تهیه آب ترنجبین

برای تهیهی آب ترنجبین، مقداری ترنجبین را در آب جوش حل میکنند. سپس مایع صاف روی آن را برمیدارند و می گذارند قدری بماند تا مواد خارجی آن ته نشین شود. حالا مایع صاف شده روی آن، آمادهی خوردن است.

آب ترنجبین اگر صبح ناشتا خورده شود، موثرتر است. مقدار خوراکی معمول آن 12 تا 35 گرم است.

خواص مشترک شیرخشت و ترنجبین

خاصیت ضدعفونی کننده دارند و میکروبها را از بین میبرند.

حرارت و تب بدن را از طریق افزایش ترشحات بدن کاهش می دهند.

خوردن آب هندوانه و آب لیموی شیرین همراه شیرخشت و ترنجبین، برای درمان «زردی» مفید است.

مقوی کبد، معده، کلیه و رودهها است.

چنانچه شیر جوشیده را با شیرخشت و ترنجبین مخلوط و شیرین کرده، آن را به صورت بمالید، جهت طراوت گونه بسیار موثر است.

به سبب داشتن املاح زیاد و کلسیم، برای معالجه و پیشگیری از نرمی استخوان اثری نیکو دارد.

برای شیرین کردن داروها حتماً از این دو گیاه استفاده کنید.

شیرینی این دو نه تنها برای دندان مضر نیست بلکه از کرمخوردگی و پوسیدگی دندانها جلوگیری میکند.

برای رفع علائم ناشی از سرماخوردگی از قبیل سینه درد و سینه پهلو، خصوصاً در فصل زمستان توصیه می شود که صبحانه یک لیوان شیر که با ترنجبین شیرین شده باشد بنوشید.

وجود قند در ترنجبین و شیرخشت، برای مبتلایان به «مرض قند» مضر نمیباشد.

12- اگر میخواهید اطفال شما رشد کاملی داشته باشند، شیرخشت و ترنجبین به آنها بدهید. مخصوصاً به اطفال شیرخوار به جای شربت قند، شربتی از این دو به آنها بدهید تا استخوانبندی آنها محکم شده و زود دندان درآورند.

13- ترنجبین باعث لینت مزاج شده و جهت صفرا و رفع سرفه و استفراغ مفید است.

14-همچنین حرارت درونی، خارش بدن و ناراحتی های ادراری را بر طرف میکند و تب بُر است.

15-شیرخشت مقوی کبد و امعاء و احشاء بوده، سرفه، تنگی نفس، برونشیت و خشونت حلق و شش را بر طرف میکند و چنانچه با ماءالشعیر خورده شود، بهتر است.

16-شیرخشت در افراد گرممزاج که تب دارند خاصیت تب بری دارد. در تبهای عفونی مشکوک نیز به صورت مسهل مورد استفاده قرار میگیرد.

17- برای درمان تبهای شدید و حرارتی نیز توصیه میشود هندوانه به همراه شیرخشت مصرف شود.

18- همچنین شیرخشت برای بسیاری از امراضی که از حرارت و گرمی باشد، از قبیل حصبه و ... سودمند است.

19-در تبهای حاد، آبلهمرغان، انواع حصبه و اسهال خونی، بواسیر و دیده شدن خون در ادرار، از خوردن ترنجبین خودداری کرده و به جای آن شیرخشت میل نمایید.

روش کشت گیاه

بهره برداری از پآیههای خودروی گیاه نیازها را تأمین می کند، لیکن در صورت نیاز، تکثیر آن از طریق دانه است که برای این کار، دانهی گونههای شناخته شده را که ترنجبین تولید میکند، از ماه اسفند یا فروردین در زمین مورد نظر میکارند.

زمان و روش استحصال

در اواخر تابستان معمولاً ساقههای خشک شدهی گیاه را - که دارای این ماده، به صورت قطرات خشک شده است - جمع آوری کرده، بر روی پارچهای میگسترانند و تکان میدهند. با این عمل ترشحات خشک شدهی گیاه به صورت قطعات بسیار کوچک به دست میاید.

منبع: اینترنت

پدیدآورنده: زهرا خان اف- رعنا شکوهی
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:28  توسط محمد رضا مسعود  | 

خواص درمانی گیاه خار شتر که در شهرستان خوروبیابانک میروید

خار شتر یا شتر خار گیاهی

از این گیاه علاوه بر تر نجبین  عرق موسوم به عرق خارشتر تهیه می کنند .

خارشتر دارای خاصیت درمانی به شرح ذیل می باشد .

درمان کننده کلیه و مجاری ادارو دفع کننده سنگ کلیه و مثانه می باشد .

ضماد خار شتر درمان کننده بواسیر و زخمهای مقعدی می باشد .

خاکستر خار شتر التیام دهنده و ترمیم کننده جراحات و زخمها می باشد .

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:19  توسط محمد رضا مسعود  | 

معرفی گیاه خارشتر گیاه نعمت الهی شهرستان خوروبیابانک

خارشتر ایرانی – ترنجبین : گیاه معجزه آسا و فراموش شده

Alhagi Persarum

نام محلی : خارآدور

نام قرآنی: مَنّ

نامهای متداول: فارسی: . ترنجبین یا ترانگبین یا ترنگبین ؛ عربی: ترنجبین

شرح گیاه

درختچهای کوچک و گسترده روی زمین که بلندی آن از نیم متر تا یک متر و خاردار است و کرکهای تیزی دارد. غلاف میوهی آن کرکدار، کمی ضخیم و خمیده و اسفنجی است و تخمدان آن پوشیده از تارهای ابریشمی است. میوهای بندبند با ظاهری منظم دارد که ریشهی آن بسیار عمیق میشود تا به آب برسد. دانه های آن در ابعاد ارزن و به رنگ سرخ است. از این گیاه مادهی قندی به نام «ترنجبین» به خارج ترشح می شود.

اشارات قرآنی

1-وَ ظَلَّلْنَا عَلَیکُمُِ الْغَمامَ وَ اَنْزَلْنا عَلَیکُمُ الْمَنَّ وَ السَّلْوی کُلُوا مِنْ طَیباتِ مَا رَزَقْناکُمْ وَ مَا ظَلَمُونَا وَ لکِنْ کَانُوا اَنْفُسَهُمْ یظْلِمُونَ. (بقره / 57)

و ابر را سایبانتان گردانیدیم و برایتان مَنّ و سلوی فرستادیم. بخورید از این چیزهای پاکیزه که شما را روزی دادهایم . آنان بر ما ستم نکردند، بلکه بر خود ستم می کردند.

هم چنین در سوره «اعراف» آیه یک صد و شصت و «طه» آیه هشتاد و یک از آن سخن گفته شده است.

ابوریحان محمدبن احمد بیرونی (362-440ه) اولین فردی بود که ثابت کرد ترنجبینی که از گیاهی به نام «الحاج» به دست می آید همان مَنّ قرآن است. هم او بیان کرد که حشرات بسیار کوچکی که روی بعضی از این درختان زندگی می کنند، مولّد ترنجبین می باشند. کلمه ی «ترنجبین» معرّب کلمه فارسی «ترانگبین» است. (تر یعنی تازه و انگبین به معنای عسل است). پراکندگی آن بین اردکان یزد، بافق، مهریز و مرو است.

ترکیبات شیمیایی: طی تحقیقات انجام شده، ترنجبین دارای مله زیتور می باشد. بررسیهای جدیدتری نشان میدهد که مادهی قندی ترنجبین برخلاف آنچه که ذکر شد فقط ساکارز می باشد. مله زیتورتری ، ساکاریدی است که از دو مولکول گلوکز و یک مولکول فروکتوز تشکیل یافته است.

مصارف محلی : جهت درمان ناراحتی های کلیوی و کم کاری کبد و دفع سنگ کلیه مصرف می شود.

خواص مهم دارویی و مصارف گیاه: خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروبها را از بین میبرد، به همین دلیل برای درمان بیماریهای عفونی مفید است.

ترنجبین در طبابتهای ایرانی مصرف فراوان داشته، برای شیرین کردن داروها به کار میرود. جوشاندهی آن معرق است. مالیدن روغن برگهای آن برای روماتیسم بسیار سودمند است و مالیدن گلهای آن برای بواسیر مفید. عرق گیاه ترنجبین اگر مدتی با ملایمت خورده شود برای سنگ کلیه و مثانه تا حدودی مؤثر است. از دانهی گردهی این گیاه می توان در بررسیهای پزشکی جهت مشخص کردن و تست آلرژی و تهیهی واکسن ضد آلرژی استفاده کرد.

*ملین و مسهل است. دوز مصرفی ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است که با کمی آب مصرف می شود. این گیاه اگر به مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.

در تسکین سرفه و درد سینه موثر است.

برای تسکین عطش و تب مفید است.

خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروبها را از بین میبرد، به همین دلیل برای درمان بیماریهای عفونی مفید است.

خوردن ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با کره برای باز کردن ادرار (در مواردی که ترشح ادرار بند می آید) مفید است.

اگر ترنجبین با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شکم که با تب خفیفی توام باشد، نافع است.

احتیاط کنید

بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند.

ترنجبین برای طحال و اشخاص گرممزاج مضر است.

تهیه آب ترنجبین

برای تهیهی آب ترنجبین، مقداری ترنجبین را در آب جوش حل میکنند. سپس مایع صاف روی آن را برمیدارند و می گذارند قدری بماند تا مواد خارجی آن ته نشین شود. حالا مایع صاف شده روی آن، آمادهی خوردن است.

آب ترنجبین اگر صبح ناشتا خورده شود، موثرتر است. مقدار خوراکی معمول آن 12 تا 35 گرم است.

خواص مشترک شیرخشت و ترنجبین

خاصیت ضدعفونی کننده دارند و میکروبها را از بین میبرند.

حرارت و تب بدن را از طریق افزایش ترشحات بدن کاهش می دهند.

خوردن آب هندوانه و آب لیموی شیرین همراه شیرخشت و ترنجبین، برای درمان «زردی» مفید است.

مقوی کبد، معده، کلیه و رودهها است.

چنانچه شیر جوشیده را با شیرخشت و ترنجبین مخلوط و شیرین کرده، آن را به صورت بمالید، جهت طراوت گونه بسیار موثر است.

به سبب داشتن املاح زیاد و کلسیم، برای معالجه و پیشگیری از نرمی استخوان اثری نیکو دارد.

برای شیرین کردن داروها حتماً از این دو گیاه استفاده کنید.

شیرینی این دو نه تنها برای دندان مضر نیست بلکه از کرمخوردگی و پوسیدگی دندانها جلوگیری میکند.

برای رفع علائم ناشی از سرماخوردگی از قبیل سینه درد و سینه پهلو، خصوصاً در فصل زمستان توصیه می شود که صبحانه یک لیوان شیر که با ترنجبین شیرین شده باشد بنوشید.

وجود قند در ترنجبین و شیرخشت، برای مبتلایان به «مرض قند» مضر نمیباشد.

12- اگر میخواهید اطفال شما رشد کاملی داشته باشند، شیرخشت و ترنجبین به آنها بدهید. مخصوصاً به اطفال شیرخوار به جای شربت قند، شربتی از این دو به آنها بدهید تا استخوانبندی آنها محکم شده و زود دندان درآورند.

13- ترنجبین باعث لینت مزاج شده و جهت صفرا و رفع سرفه و استفراغ مفید است.

14-همچنین حرارت درونی، خارش بدن و ناراحتی های ادراری را بر طرف میکند و تب بُر است.

15-شیرخشت مقوی کبد و امعاء و احشاء بوده، سرفه، تنگی نفس، برونشیت و خشونت حلق و شش را بر طرف میکند و چنانچه با ماءالشعیر خورده شود، بهتر است.

16-شیرخشت در افراد گرممزاج که تب دارند خاصیت تب بری دارد. در تبهای عفونی مشکوک نیز به صورت مسهل مورد استفاده قرار میگیرد.

17- برای درمان تبهای شدید و حرارتی نیز توصیه میشود هندوانه به همراه شیرخشت مصرف شود.

18- همچنین شیرخشت برای بسیاری از امراضی که از حرارت و گرمی باشد، از قبیل حصبه و ... سودمند است.

19-در تبهای حاد، آبلهمرغان، انواع حصبه و اسهال خونی، بواسیر و دیده شدن خون در ادرار، از خوردن ترنجبین خودداری کرده و به جای آن شیرخشت میل نمایید.

روش کشت گیاه

بهره برداری از پآیههای خودروی گیاه نیازها را تأمین می کند، لیکن در صورت نیاز، تکثیر آن از طریق دانه است که برای این کار، دانهی گونههای شناخته شده را که ترنجبین تولید میکند، از ماه اسفند یا فروردین در زمین مورد نظر میکارند.

زمان و روش استحصال

در اواخر تابستان معمولاً ساقههای خشک شدهی گیاه را - که دارای این ماده، به صورت قطرات خشک شده است - جمع آوری کرده، بر روی پارچهای میگسترانند و تکان میدهند. با این عمل ترشحات خشک شدهی گیاه به صورت قطعات بسیار کوچک به دست میاید.

منبع: اینترنت

پدیدآورنده: زهرا خان اف- رعنا شکوهی
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:16  توسط محمد رضا مسعود  |